O mnie          Kontakt

Pomóż małemu grubaskowi przygotować się do biegania

Zdrowie / 13 marca 2014

Drodzy i drożsi. Wy chudzi, grubi, wy fit i wy podobni do mnie. Jesteśmy dziś świadkami wiekopomnej chwili. Zeżarłam ostatnią paczkę chipsów solonych, wyjadłam ostatni kubeczek sorbetu malinowego dumnej marki Grycan, pożegnałam czekoladę Milkę z całym swym kalorycznym dobrodziejstwem. Wraz z dniem wczorajszym pożegnałam także hulaszcze, konsumpcyjne życie, pod wpływem którego w zastraszającym tempie rośnie dupa i maleją oszczędności. Pora wyruszyć na poszukiwanie endorfin w moim ciele. Ktoś biegnie ze mną?

Bieganie jest nudne. A może nie?

Z bieganiem zawsze miałam spory problem. Po pierwsze jest nudne, po drugie – mam wrażenie, że kiedy tak sapię, biegnąc, wszyscy się na mnie gapią, a po trzecie… jest tak nudno, że nawet nie ma żadnego „po trzecie”. Co to za frajda biegać bez celu, prawie wypluwając płuca?

Test – jesteście mi potrzebni!

Nikt i nic nie było mnie nigdy w stanie do biegania przekonać, ale że naturę mam przewrotną – postanowiłam się nie poddawać i wykonać mały test. Do testu potrzebuję Waszej pomocy! Będę próbowała swoich sił w różnego rodzaju ćwiczeniach i fit-zajęciach, oprócz tego będę biegać co drugi dzień rano – wszystko to w poszukiwaniu endorfin, nowej energii i zdrowego ciałka. Na dzień dzisiejszy o sporcie wiem tyle, co nic. Czyli, że lubię rower. I seks. Ale rower bardziej.

Chcę sprawdzić, czy sport może stać się moim nowym, zdrowym nałogiem. Szukam sposobu na to, by działać efektywniej, cieszyć się życiem jeszcze pełniej, wykorzystać cały drzemiący we mnie potencjał. Ciągle czytam i ćwiczę umysł, ale ciało też domaga się batów. Dlatego będę próbować zumby, pilatesu i wszystkiego, co mi polecicie. Z pewnością wiecie więcej ode mnie o tym, jak przygotować się do takich zajęć, bo jestem ostatnią osobą na ziemi, która jeszcze nie ruszyła tyłka za wezwaniem Chodakowskiej. Wasze rady będą dla mnie bardzo cenne! Wpisujcie w komentarzach, będziemy uzupełniać listę : )

Tymczasem publikuję zestaw wskazówek, które dostałam od mądrych ludzi przed rozpoczęciem regularnego biegania. Jak przygotować się do tego, żeby biegać zdrowo, prawidłowo, efektywnie?

1. Motywacja

Punkt obowiązkowy każdego działania. Dlaczego warto zacząć biegać? Pomyślmy nad plusami. Bo to zdrowe, bo można wdychać i podziwiać rodzącą się wiosnę, bo ta ruda małpa mojego eks jest szczuplejsza ode mnie, bo warto przebiec się w nowym dresie przed klatką tego fantastycznego kolesia z osiedla.. Wszystko jedno, co będzie motywatorem. Ważne, by pokonywać własne lenistwo. I działać!!!

1016198_370715879697076_2097755951_n

2. Dieta

Jedz, jedz, jedz. Częściej, mniejsze porcje, zdrowo. Bla, bla, bla. Wszyscy to wiemy. Czy ja się kiedyś nauczę, że lody czekoladowe to nie jest najlepszy obiad na świecie?1912498_440498716081339_790990226_n

3. Woda!!!

Dużo, dużo, jak najwięcej. Przed, w trakcie i po bieganiu! O tym też wiedzą już wszyscy. Najlepiej pić systematycznie i małymi łykami, a nie rzadko jednym haustem. Dorosły człowiek powinien przyjmować co najmniej dwa litry płynów dziennie, osoby regularnie trenujące – jeszcze więcej. Powinno się wypijać średnio 30 ml na każdy kilogram masy ciała.

4. Buty

Jakie kupić buty? Wygodne, przystosowane do biegania i… ładne. No, co, przecież obie wiemy, że chętniej zdecydujesz się na poranną przebieżkę, mając na nogach takie cudo aniżeli stare rozklekotane łapcie… Niech bieganie kojarzy nam się kolorowo:) Macie ulubione modele butów, polecacie coś co świetnie sprawdzi się u początkującej?

1460312_405736052886936_269908769_n 

 

5. Dresik, top, shorty

To samo, co w przypadku butów – wygodnie, ale przede wszystkim pięknie, kolorowo, pomysłowo :) Czujmy się atrakcyjne, modne, wyjątkowe. Ćwiczenie w starym dresie wpędza mnie tylko w kompleksy i zniechęcenie. Nowy dres, shorty, kolorowe t-shirty – to jest to!

1239764_381565668637308_414531426_n

 

6. Endomondo

Tej aplikacji na smartfony też nie muszę raczej nikomu przedstawiać – absolutne must have, liczy kilometry, spalone kalorie, pomaga określić postępy, zapisywać trasy treningów i może stać się wyjątkowym asystentem w doskonaleniu formy. Ta aplikacja wyjątkowo mobilizuje do ruchu:) Aż chce się pobijać własne odległościowe rekordy.

endomondo-app_tracker_rgb_ratio2to3

 

7. Playlista

Obowiązkowa! Na pewno znasz kawałki, przy których ciężko Ci ustać w miejscu i od razu czujesz się lepiej, masz więcej energii. Nie potrafisz sobie żadnego przypomnieć? W sieci jest mnóstwo gotowych playlist do biegania, wystarczy odpalić:

Play me

8. Zacznij od truchtania, marszu. Daj sobie czas

Wiem, że chciałabyś mieć wszystko od razu. My to chyba dziedziczymy razem z macicą i PMSem. Ja też od razu chciałabym trzaskać po 10km. Ale to wymaga cierpliwości. Dusisz się i wypluwasz płuca już po 100 metrach? Spokojnie, chill, mamy czas.  Zróbmy to razem. Maszeruj, truchtaj, chodź szybszym tempem. Przygotowuj swoje wanna-be-sexy ciało na ostre wyciskanie potów. Powoli.

800px-Running_Man_Kyle_Cassidy

________________________________________________________________________________________

Co jeszcze? Na co powinnam zwrócić uwagę, jakie buty polecacie? Chętnie zaadoptuję takie, które będą wygodne, ładne, tanie. I będą biegać za mnie.

Kto leci ze mną do Parku Moczydło?







Previous Post

10 sposobów na to, by działać efektywniej

Next Post

Znajdź swoje miejsce na Ziemi



Dodaj komentarz