Jak przygotować atrakcyjne i angażujące wydarzenie online?

Kamil Piotrowski

Wybór skutecznego i użytecznego narzędzia do prowadzenie szkoleń online to tylko połowa sukcesu udanego spotkania. Obecnie mamy do czynienia z bardzo dużą ilością organizowanych webinarów – począwszy od branży medycznej , poprzez warsztaty samorozwojowe, na spotkaniach dla programistów kończąc.

Oznacza to, że rynek cały czas będzie bogaty w ofertę spotkań online, stąd organizowane przez Ciebie spotkania powinny być atrakcyjne oraz angażujące dla uczestników. Poniżej pokazuję Ci aspekty, na które jeśli zwrócisz uwagę, pozwolą Ci tworzyć wydarzenia, które będą zapadać w pamięci odbiorców.

Przywiązuj większą wagę do tworzonych prezentacji

Częstym błędem popełnianym przez prezenterów jest umieszczanie na slajdach zbyt dużej ilości zawartości – tworzy ona ścianę tekstu, przytłacza, jest niefunkcjonalna. Jeszcze gorzej, jeśli prelegent tę dużą ilość tekstu po prostu czyta – gwarantuję, że ludzie będą opuszczać takie spotkanie w trakcie, w kolejnym zaś już nie wezmą udziału.

Jak dobrze wykorzystywać prezentację? Pamiętaj, że prezentacja ma stanowić tło dla wypowiedzi, zawierać najważniejsze punkty, zagadnienia, obrazować to, co nie zawsze jest możliwe do zwerbalizowania. Stąd na slajdach niech znajdą się hasła, najważniejsze punkty danej wypowiedzi, można je zilustrować grafiką (ale z umiarem i smakiem – to nie album rodzinny).

Poniżej pokazuję dwa różne slajdy – który bardziej zachęca do zapoznania się z treścią i jest atrakcyjny wizualnie?

Wykorzystuj różne sposoby narracji

Wykorzystuj wszystkie możliwości, jakie oferuje Ci wybrane narzędzie (o tym, jak wybrać rozwiązanie dla siebie pisałem tutaj). Podczas prezentacji korzystaj z pointera, wskazuj nim konkretne zagadnienia, o których mówisz, pokazuj relacje i powiązania. W swoim wystąpieniu wykorzystuj filmy jeśli w podejmowanym temacie jest to możliwe, animuj elementy prezentacji – Twoim celem jest nadanie wypowiedziom dynamizmu, atrakcyjności.

Pamiętaj – dobre wystąpienie to nie recytacja wyuczonych kwestii. Podczas prezentacji opowiadasz historię i aby Twoi odbiorcy zaangażowali się w tę historię musisz ją uplastyczniać dostępnymi narzędziami.

Sesja Q&A – nie pozostawiaj odbiorców bez odpowiedzi

Uczestnicy Twojego spotkania mogę chcieć, abyś rozbudował, doprecyzował poruszane wątki lub odpowiedział na wątpliwości dotyczące danego zagadnienia. W swoich szkoleniach uwzględniaj sesję Q&A po Twoim wystąpieniu oraz co ważne – już na etapie pozyskiwania uczestników przyszłego wydarzenia wyraźnie komunikuj, że po prelekcji będziesz odpowiadał na zadane pytania.

Zyskasz na tym podwójnie – po pierwsze uczestnicy Twojego spotkania będą bardziej zaangażowani w to oraz w kolejne spotkania, a po drugie wzmocnisz swój wizerunek eksperta w danej tematyce – nie tylko prezentujesz wcześniej przygotowane materiały, ale także jesteś gotów na polemikę, pogłębienie tematu, innymi słowy naprawdę znasz się na rzeczy.

Wykorzystuj interaktywne formy uczestnictwa

W głównej mierze webinar polega na tym, że Ty mówisz, a rzesza odbiorców słucha – ale nie musi tak być. Przełam jednokierunkową komunikację! Podczas swojego wystąpienia wykorzystuj w trakcie quizy, krótkie ankiety z prezentacją wyników – ludzie uwielbiają krótkie, interaktywne formy. Ty zaś dzięki temu możesz w sposób dynamiczny odnosić się do tych kwestii, a Twoi odbiorcy poczują się częścią większej wspólnoty na zasadzie „Wow, oprócz mnie jest tu jeszcze 300 osób, które odpowiedziały jak ja, to musi być wartościowe spotkanie”.

Aktywizuj swoją widownię, zachęcaj do interakcji

Na początku spotkania powiedz uczestnikom, że przewidujesz różne formy interakcji z nimi. Zakomunikuj, że aktywność będzie wiązała się z dodatkowymi profitami. Chcesz mieć pewność, że uda Ci się przeprowadzić dynamiczną sesję Q&A? Powiedz uczestnikom, że osoby, na których pytania odpowiesz otrzymają od Ciebie po spotkaniu na maila Twój najnowszy e-book.

Quizy? Pierwsze 5 osób, które prawidłowo odpowie otrzyma zaproszenie na kolejny Twój zamknięty webinar. Ograniczeniem jest tutaj tylko i wyłącznie Twoja pomysłowość – uwierz mi, nagrody zawsze działają.

Po zakończeniu spotkania nie zapominaj o uczestnikach

Zaraz po  transmisji na skrzynkach mailowych biorących udział w wydarzeniu powinna trafić wiadomość od Ciebie. Przede wszystkim podziękuj za poświęcony na czas – Twoi odbiorcy mogli inaczej wykorzystać ten czas, a dzięki temu prostemu gestowi poczują się docenieni.

W wiadomości możesz również zawrzeć materiały ze spotkania (prezentacja, skrypt), jest to też dobry moment o poproszenie o wypełnienie krótkiej ankiety (z silnym naciskiem na krótkiej – 3-4 pytania) dotyczącej spotkania – ogólna ocena spotkania, co byłoby wartościowe, co się nie podobało – taki feedback jest dla Ciebie bardzo cenny, a wbrew pozorom ludzie „na gorąco” chętnie podzielą się z Tobą swoją opinią.

Zapraszamy Was gorąco do udostępniania tego artykułu i śledzenia nas na Facebooku i Instagramie.

Do przeczytania kolejnym razem :-)

 

Przeczytaj poprzedni artykuł: Jak wybrać narzędzie do organizacji szkoleń online? 8 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

 

Zostaw komentarz

To może Ci się spodobać