Fascynująca kobieta… Czyli jaka?

Katarzyna J. Piotrowska

Jest późno, stoimy na środku chodnika. Pali, więc ja też, w taką noc jakoś dziwnie nie palić. Przydałoby się wino. Jeszcze jedno. 

123M. ma krótkie włosy, małe usta, wolno się zaciąga. Jest twarda, zawsze miałam słabość do silnych kobiet. Mężczyźni inspirowali mnie do pisania, ale tylko kobiety – do życia. Do zmian, do walki, do ciągłych poszukiwań. Dlatego lgnę do nich jak ćma. I próbuję się czegoś nauczyć.

Jest zimno, ale myśli nie mieszczą się w klubach i kawiarniach, dlatego kręcimy się w kółko. Czuję tę wolność, którą się ma, kiedy telefon służbowy przestaje dzwonić i nikt nie wymaga od Ciebie tego, żebyś była miła. Kiedy przestajesz sprawdzać makijaż w lusterku.

Idziemy szybko, pośpiech jest w końcu rytmem tego miasta. Przez chwilę nic nie mówimy i nagle myślę, że mogłabym usiąść na środku tego chodnika, w samym sercu miasta i napisać swoje najlepsze teksty. Mówię jej o tym, a ona śmieje się  w głos i każe mi przysiąc, że to zrobię. Obserwuję jej tańczące włosy. Lubię jej pewność siebie i spokój. Myślę o tym przez chwilę, a potem zaciągam się wolno. Miastem.

– Szpilki już mi w tyłek włażą, chodź – zdejmuje buty i ciągnie mnie za rękę. Idziemy nad Wisłę. Siadamy na kurtkach, miasto szumi. Rozmawiamy o pracy. O facetach, dobrym i złym seksie. O smutku, literaturze, smsach bez odpowiedzi. O tym, co nas pociąga w mężczyznach, ale to prosty temat – wiemy już o sobie tyle, żeby rozumieć, czego nam potrzeba. I zawsze wybierać tych, którzy nie mogą nam tego dać.

Nagle ona nuci coś cicho i zaczyna mówić o nim. Uśmiecha się nienaturalnie, kuli, twarz nabiera wyrazu, którego nie znoszę. Odwracam wzrok, ale to niczego nie zmienia. I tak ją widzę.  Silną, piękną, mocno stąpającą po ziemi trzydziestolatkę, która pod wpływem jednego wspomnienia zamienia się w kogoś, od kogo dopiero niedawno udało mi się uciec.

Próbuję ją powstrzymać, ale nic już nie mogę zrobić. To silniejsze od niej – już obsesyjnie sprawdza spis połączeń, uśmiecha się na dźwięk jego imienia, analizuje, wspomina, myśli. Widzę, jak patrzy na ten cholerny telefon, który kupiła za własne, ciężko wydarte z korpo-piekła pieniądze, jak modli się do skrzynki odbiorczej o kilka słów od faceta, który prawdopodobnie nigdy nie dorośnie jej do pięt.

Czuję smutek, że to się przytrafia nawet jej. Obrzydzenie, że można tak żebrać o uwagę. I strach – że i mnie kiedyś znów się to przydarzy. Że uzależnię się od kilku spojrzeń i znowu przestanę być dla siebie dobra. Nie lubię tego w sobie. Nie lubię takich kobiet.

M. owija swoje piękne, krótkie włosy wokół palców, długo milczy, uśmiecha się do mnie – Wiesz, powiedział mi dziś, że jestem fascynująca.

Odwzajemniam uśmiech i pozwalam jej tulić się do mojego rękawa. Ile ja bym jej teraz chciała powiedzieć… Że fascynujące kobiety to takie, które nie czekają. Nie patrzą na telefon z nadzieją na sms. Fascynujące kobiety nie uzależniają się od spojrzeń. Są inteligentne, świadome, mają poczucie humoru. Nie dają sobą pomiatać. Nie żebrzą o miłość. Żyją interesująco i nie robią tego, żeby zaimponować innym. Fascynujące kobiety nie tracą zmysłów z tęsknoty. Nie popadają w paranoję. Nie odliczają sekund. Nie czekają – to na nie wciąż ktoś czeka.

Milczymy, jej oczy śmieją się do wspomnień, których nie mogę zobaczyć. Tyle bym jej chciała powiedzieć, ale nic nie mówię, nie mam prawa. Szumi mi w głowie jej nadzieja: powiedział mi dziś, że jestem fascynująca.. Więc tylko głaszczę ją po głowie w milczeniu. To dobrze, powiem jeszcze po chwili. To dobrze.

Ten tekst bierze udział w konkursie Blog Roku 2014 w kategorii „Tekst Roku”:
http://www.blogroku.pl/2014/kategorie/fascynuja-ca-kobieta-czyli-jaka-,9ic,tekst.html

Fascynująca kobieta... czyli jaka? - Tekst Roku 2014

20 komentarzy

Marti 7 listopada 2014 - 20:17

już nie pamiętam kiedy ostatnio ktoś tak do mnie powiedzial..

Odpowiedz
Katarzyna J. Markiewicz 8 listopada 2014 - 21:30

ja Ci powiem! Ale musisz zasłużyć.. :)

Odpowiedz
Black 8 listopada 2014 - 14:43

Postanawiam być fascynująca.

Odpowiedz
Katarzyna J. Markiewicz 8 listopada 2014 - 21:29

mocno kibicuję:)

Odpowiedz
Jadzia 21 listopada 2014 - 17:09

Kaśka, jesteś niesamowita!
Już nie pamiętam kiedy po przeczytaniu jakiegoś tekstu zakręciła mi się łezka w oku…
Dziękuję :)

Odpowiedz
Katarzyna J. Markiewicz 22 listopada 2014 - 11:11

: *

Odpowiedz
Mimi 6 stycznia 2015 - 19:14

Już dawno nie czytałam tak dobrych tekstów! Twoja osobowość przebijająca się przez słowa pozwala mi myśleć, że mogłybyśmy się zaprzyjaźnić :)

Pisz dalej!

pozdrawiam

M

Odpowiedz
Katarzyna J. Markiewicz 10 stycznia 2015 - 12:41

Dziękuję! :) Biorę się za pisanie :)

Odpowiedz
putin1auto 18 stycznia 2015 - 22:29

Kasiu teks zaje….isty tak jak Ty szkoda że nie zamieniliśmy w piątek kilku słów ale to co zapamiętałem na zawsze to łysk w oku i zapach Twoich włosów bezcenny,żałuje bardzo ale to bardzo , że Ciebie szybciej nie poznałem ale polskie przysłowie mówi Co się odwlecze to nie uciecze szkoda tylko ze Młodość nie wieczność Ty młoda piękna kwitnąca , pachnąca a ja stary grzyb chłop ze wsi bez matury jedną książkę w życiu przeczytałem W pustyni i w puszczy bo polonistka twardo postanowiła Jarek jak nie przeczytasz to zapomnij o czerwonym pasku i musiałem.Teraz przyszedł czas czas na drugą po 25 latach Wyścig kłamstw o Amstongu 7 krotnym triumfatorze wielkiej pętli tylko dlatego ze gość mnie fascynuje bez względu na to co media o nim mówią.pozdrawiam ciepło.Sw Mikołaj

Odpowiedz
Patrycja 19 stycznia 2015 - 19:55

Bardzo podoba mi się ten tekst, bardzo dobrze czyta się to, co piszesz. Bo chwyta. Za serce, wnętrzności, bo mimo że pomiędzy wierszami jest pewien smutek, jest też dużo nadziei. To radość móc doznawać oczyszczenia czytając, sama radość. Pozdrawiam Kasiu :)

Odpowiedz
Katarzyna J. Markiewicz 20 stycznia 2015 - 08:29

Dziękuję! :) Uściski serdeczne!

Odpowiedz
głupie serce 24 stycznia 2015 - 18:31

Doskonałe…!!!

Znam tulenie do rękawa. Kogoś.
Znam czekanie. Znam większość aspektów tego tekstu. Jest całkowicie wspaniały.

Powodzenia!!!

Magda.

Odpowiedz
Katarzyna J. Markiewicz 24 stycznia 2015 - 20:14

:*

Odpowiedz
natalia 16 lutego 2015 - 21:07

Znalazłam kiedyś Twojego bloga, gdy szukałam informacji na temat depresji, wychodzenia z dołka i natrafiłam na tekst z bieganiem. Im więcej zaczęłam przeglądać tekstów tym każdy mnie czymś zachwycał, kazał się nad czymś zastanowić.

Lubię Cię czytać. Tak po prostu, lubię to jak układasz zdania, jak wplatasz, jak piszesz tym „swoim” językiem.
Ten tekst jest szczególnie wyjątkowy. Pisz więcej o tym co myślisz, widzisz, dobrze jest wiedzieć, że są osoby, które dostrzegają więcej, zastanawiają się, emocje mają dla nich znaczenie.

Też z chęcią poznałabym Cię na żywo ;)
pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz
Katarzyna J. Markiewicz 22 lutego 2015 - 19:37

Dziękuję! Uściski serdeczne!

Odpowiedz
Miesiąc zblogowany (2): luty odkrywca - Świat zblogowAny 5 marca 2015 - 20:53

[…] (jak to ja: od czasu do czasu), ale na pewno dzięki kategorii Tekst Roku 2014 trafiłam na ten o fascynujących kobietach. Przyznam szczerze, że podzielam zdanie autorki. Jestem ciekawa, czy Wy również. Zajrzyjcie do […]

Odpowiedz
Katarzyna J. Markiewicz 6 marca 2015 - 19:15

wow.. Dziękuję :)

Odpowiedz
Ana 8 marca 2015 - 20:38

Ależ nie ma za co – to ja dziękuję, że wpadłaś na pomysł zgłoszenia tekstu do Bloga Roku, bo nie wiem, czy znalazłabym Cię w sieci tak szybko – o ile w ogóle. A to byłaby nieodżałowana strata, bo piszesz naprawdę fajnie – takich właśnie blogów poszukuję :)

Odpowiedz
Marcin 30 marca 2015 - 12:14

Nie wiem jak tu trafiłem ale nie żałuję, tekst fajny ;)

Odpowiedz
Ewa 7 grudnia 2015 - 20:24

Droga Kasiu, zapewniam, że te teksty są dla i o wszystkich
i tych po 30 i 40 i tych prawie 60 letnich.
To o nas, naszych doświadczeniach, porażkach, marzeniach
i nadziei i czekaniu… Widać każdy wiek tak ma.
Proszę o mnie pamiętać za te 30 lat,
kiedy mnie już nie będzie… :)Ewa

Odpowiedz

Zostaw komentarz

To może Ci się spodobać